|
|
|
|
|
BLUE JEANS |
|
Variation i konsistens... |
|
Jeg er årelang nyder af den fine Blue Jeans lakrids og har fortæret anseelige mængder. Derfor har jeg også erfaret at der er stor forskel på konsistensen på Blue Jeans. Nogle er helt hårde andre er bløde og nogle er midt i mellem.
Nu hører jeg til Blue-Jeans-spiser-typen, som elsker at rulle lakridsen i munden og bide enderne af (ja! det er meget nørdet, grænsende til autistisk) og det kan altså ikke lade sig gøre, når lakridsen er helt hård.
Hvis der nogen som har erfaring med dette "problem" og hvorledes man kan spotte de dumme hårde lakridser før posen er købt, ville jeg være jer evigt taknemmelig. |
|
Skrevet af Jakob K. den 3/5-07 kl. 18:12 |
Kommentarer (1)
|
|
Kommentarer til anmeldelsen
|
|
Anonym:
Benjamin d. 5/-07 kl. 14:19 |
Jeg foretrækker klart de hårde, som efterhånden er mere og mere sjældne. Blue Jeans var oprindeligt en hård lakrids, som knækkede når du bed i dem. Men der er sket noget, og Blue Jeans er gået hen og er blevet en "tyggevenlig" familie lakrids, som efter min mening er dybt kedelig.
Mit tip til dig er, at føle på posen ved at tage fat i en af lakridserne og bøje den mellem fingene, på den måde kan du konstatere om du har fået fat i en af de bløde. |
|
|
|
|
|
|
| SLIKLEKSIKON I TAL |
Opslag: 717
Vurderinger: 78291
Anmeldelser: 1414
|
|
|
|
|
|
|